Beşiktaş Balmumcu M.Y. Residential Architecture Project

Customers were a couple in their 60s, after their parents' death, they decided to renew their homes for the purpose of retaining their parents' memories. They did not see it as a house that they can stay for a long time because of the size and plan scheme, however, they want to renew the house to feel the warmth of the parents' house.

The residence which consisted of 1 living room, 3 bedrooms, 1 bathroom, 1 toilet, 1 kitchen that was not getting any sunlight, 1 large hall and balconies. the inadequacy of the plan scheme was making the idea of using the house impossible for the owners.

As a result of the project taken from the municipality and the rolled-up project drawn to our team, we foresee that we will be able to add more to the value of the dwelling by being valuable in its position and having a well-structured plan. We transformed the narrow and dark entrance area of the residential entrance into a spacious atmosphere by removing the vestibule and door from the entrance hall. We reserved a part of the large hall on the current plan for the hall of the cloakroom and that provided us to obtain a 4-ladder cloakroom. We positioned the profession oriented kitchen in a part of the light habitat area. In order to be used as a closed kitchen-dining room when desired and to reduce the room's spaciousness its limited with glass sliding door. We made a laundry room from an old dark kitchen which was towards to skylight. We have designed two bedrooms with parents’ bathrooms, which separated from the old ones that did not have the bathrooms. That space was created from a part of the old toilet and the old bathroom. We designed an effective niche which towards to the living area by separating space from one of the old bathroom and grand hall. We got a more convenient look by adding it to the new bedroom, it was thin and inconvenient before the changes. We designed the built-in shutter blind cap installation and storage cabinets at the beginning of the balcony. We unplugged the short-window jambs of the bedroom rooms and designed sliding glass doors up to that point. As the mistress' passion for flowers was known, fixed flowerpots were designed in front of the sills and irrigation systems were built in these flowerpots.

We had contemporary project by making a change on plan scheme and on woodworking. As a result on the new state of the apartment, it was consisted of 1 living space, 1 kitchen-dining room, 1 entrance hall, 2 master bedroom, 1 master bedroom, 1 common bathroom, 1 corridor, 1 laundry and 1 balcony. Also, the customers indicate that the house has been transformed into a house where they can stay for a long time cause of the current state of the flat.

The landlord's interest in classical design lead us to meet on the middle point with the pleasure of our team provided the interior design of the house. The project is in the process of assembling the fixed furniture. Later on, we will share our interior designs with the delivery photographs.

Beşiktaş Balmumcu M.Y Konut Projesi

Konut sahipleri 60’lı yaşlarda bir çift, konut sahibinin anne ve babasının vefatının ardından, onların anısına sahip çıkmak amacı ile eski fakat konumu itibariyle keyifli olan bu konutu yenileme kararı alıyorlar. Konutu, boyutu ve plan şemasından dolayı kendilerinin sürekli konaklayabileceği bir ev olarak göremiyorlar ancak arada sırada da olsa, anne baba yuvası sıcaklığını hissetmek için konutu yenilemek istiyorlar.

1 salon, 3 yatak odası, 1 banyo, 1 tuvalet, 1 mutfak (ışık almayan), 1 büyük hol ve balkondan oluşan konut,plan şemasının yetersizliği sebebiyle, proje sahiplerinin evi sürekli kullanabilme fikrini ortadan kaldırıyordu.

Belediyeden alınan proje ve ekibimizce çizilen rolöve projesi neticesinde projenin; konum itibariyle değerli olduğunu, plan şemasının iyi bir şekilde kurgulanmasıyla, konutun değerine değer katabileceğimizi öngördük. Konut giriş holünün dar ve ışık almayan, vestiyer dolabı ile daraltılmış alanını, giriş holünden vestiyeri ve kapıyı kaldırarak ferah ve geniş bir ortama dönüştürdük. Mevcut plandaki büyük holün bir bölümünü vestiyer holüne ayırdık ve 4 kapaklı vestiyer tasarlamış olduk. Projenin aydınlığa bakan mutfağını, ışık alan yaşam alanının bir bölümünde konumlandırdık. İstendiğinde açık istendiğinde kapalı mutfak-yemek odası olarak kullanılabilmesi ve salonun ferahlığını düşürmemek amacıyla, cam sürgü kapı ile sınırlandırdık. Işık almayan, aydınlığa bakan eski mutfağın yerini, çamaşırhane olarak değerlendirdik. Ebeveyn banyosu olmayan yatak odalarının iki tanesine, eski tuvalet ve eski banyonun bir kısmından alan ayırarak, ebeveyn banyolu iki yatak odası tasarladık. Eski banyonun ve büyük holün bir kısmından alan ayırarak yaşam alanına bakan etkili bir niş tasarladık. İnce uzun kullanışsız olan balkon görünümünü, balkonun bir kısmını yatak odasına katarak daha anlamlı bir görüntüye ulaştık. Balkonun iki başında gömme panjur kapak tesisat ve depo dolapları tasarladık. Yatak odalarının kısa pencere doğramalarını söküp, yere kadar sürgü cam kapılar tasarladık. Proje sahibesinin çiçeğe olan tutkusu bilindiğinden, Bütün denizliklerin önüne sabit çiçeklikler tasarlandı ve bu çiçekliklere sulama sistemi yapıldı.

Plan şemasında ve doğramalarda yaptığımız değişikliklerle konut, 1 yaşam alanı, 1 mutfak – yemek odası, 1 giriş holü, 2 ebeveyn banyolu yatak odası, 1 ebeveyn banyosuz yatak odası, 1 genel banyo, 1 koridor,1 çamaşırhane ve 1 balkona sahip, günümüz projeleriyle yarışır bir yeni konut plan seviyesineulaştı. Proje sahipleri konutun bu plan şeması ve seçimlerle, sürekli konaklayabilecekleri bir eve dönüştüğünü belirttiler.

Ev sahibinin yaşı ve şimdiye kadar oturmuş olan klasik tasarıma olan ilgisini; ekibimizin mimari zevkiyle orta bir noktada buluşturup, konutun iç mimari tasarım görselleri hazırlandı. Proje şuan sabit mobilyaların montaj aşamasındadır. Teslim fotoğraflarıyla birlikte iç mimari tasarım detaylarımızı Sizlerle paylaşacağız.

 

The Dem Grey Dream Kitchen

Bathroom Closet & Wrought Iron Mirror